Recent News
02.15.17
Calidore String Quartet
Calidore String Quartet to Receive Lincoln Center Emerging Artists Award
Lincoln Center News
02.13.17
James Conlon, Giancarlo Guerrero, Ludovic Morlot, Yo-Yo Ma, Silk Road Ensemble , Nashville Symphony , Patricia Racette, Ian Bostridge, Lucas Meachem
Congratulations to our 2017 Grammy Award Winners
Grammy Awards
02.10.17
Nikolai Lugansky, St. Petersburg Philharmonic
Sell-out performance was in the hands of a maestro
Ilkley Gazette
02.09.17
Avi Avital
Meet Avi Avital, Israeli Mandolin Virtuoso
Wall St. Journal
02.08.17
Nikolai Lugansky, St. Petersburg Philharmonic
St Petersburg Philharmonic brings Russian luxury to Dublin
The Irish Times
02.07.17
Asher Fisch
Carmen: Bizet's Famous Femme Fatale
WQXR
02.04.17
Sarah Chang
Star violinist Chang keeps her flair fresh
The Blade
02.03.17
Johannes Moser
Atlanta Symphony uses Groundhog Day for Schumann’s hopeful “Spring Symphony”
Arts ATL
02.03.17
Johannes Moser
ASO review: Guest cellist gives spellbinding performance
My AJC
02.02.17
Shaolin Warriors
Shaolin Warriors Tour Starts Tomorrow

News archive »

OPUS 3 ARTISTS 2009 GRAMMY AWARD NOMINEES

01.01.01
James Conlon, Robert Spano, Jonathan Biss, Jennifer Koh, Yuri Bashmet, Yo-Yo Ma, Silk Road Ensemble , Atlanta Symphony Orchestra , Patti LuPone, Mariachi Los Camperos

Best Opera Recording
Tan Dun: The First Emperor
Tan Dun, conductor; Michelle DeYoung, Plácido Domingo, Elizabeth Futral, Paul Groves, Wu Hsing-Kuo & Hao Jiang Tian

Weill: Rise And Fall Of The City Of Mahagonny
James Conlon, conductor; Anthony Dean Griffey, Patti LuPone & Audra McDonald

Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra)

Harrison: Pipa Concerto
Miguel Harth-Bedoya, conductor; Wu Man (Chicago Symphony Orchestra) Track from: Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago

Best Chamber Music Performance
String Poetic
Jennifer Koh & Reiko Uchida

Best Small Ensemble Performance
Dun: Pipa Concerto; Hayashi: Viola Concerto; Takemitsu: Nostalgia
Roman Balashov, conductor; Yuri Bashmet; Moscow Soloists (Wu Man)

Best Classical Vocal Performance
Terezín: Theresienstadt
Anne Sofie von Otter (Christian Gerhaher & Daniel Hope; Bengt Forsberg &  Gerold Huber)

Best Classical Contemporary Composition

Gandolfi: The Garden Of Cosmic Speculation
Michael Gandolfi (Robert Spano, conductor)

Best Classical Crossover Album
Baroque
Gabriela Montero

Best Regional Mexican Album (Vocal or Instrumental)
Amor, Dolor Y Lágrimas: Música Ranchera
Mariachi Los Camperos de Nati Cano

Best Engineered Album, Classical
Puccini: La Bohème, Michael Bishop, engineer
(Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra & Chorus)

Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago
David Frost, Tom Lazarus & Christopher Willis, engineers (Miguel Harth-Bedoya, Alan Gilbert,
Silk Road Ensemble, Wu Man, Yo-Yo Ma & Chicago Symphony Orchestra)

Producer Of The Year, Classical
David Frost
Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago (Miguel Harth-Bedoya, Alan Gilbert, Yo-Yo Ma, Silk Road Ensemble, Wu Man & Chicago Symphony Orchestra)

David Groves
Baroque (Gabriela Montero)
Beethoven: Piano Sonatas (Jonathan Biss)

Judith Sherman
Riley, Terry: The Cusp Of Magic (Kronos Quartet & Wu Man)
String Poetic (Jennifer Koh & Reiko Uchida)

Robert Woods
Puccini: La Bohème (Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra & Chorus)

Robina G. Young
Beethoven: String Quartets Op. 18, Nos 1-6 (Tokyo String Quartet)

 For the full list visit www.grammy.com.