CONGRATULATIONS 2010 GRAMMY AWARD NOMINEES!

12.02.10
Wynton Marsalis, Giancarlo Guerrero, Mariss Jansons, Silk Road Ensemble , Cleveland Orchestra , Estonian National Symphony Orchestra , Nicholas Phan

Several Opus 3 Artists were nominated for Grammy Awards this year including Giancarlo Guerrero, Wynton Marsalis, Mariss Jansons, Nicholas Phan, the Estonian Nation Symphony Orchestra, The Cleveland Orchestra, the Parker Quartet, Anne Sofie von Otter with William Christie/Les Arts Florissants and the Silk Road Ensemble.

Giancarlo Guerrero and the Nashville Symphony were nominated in 5 categories for Michael Daugherty’s Metropolis Symphony/ Deus Ex Machina:  Best Classical Album, Best Orchestral Performance, Best Instrumental Soloist with an Orchestra, Best Engineered Album (Classical) and Best Classical Contemporary Composition. They were also mentioned under Tim Handley’s nomination as Producer of the Year for the Astor Piazzolla – Sinfonicá Buenos Aires recording.

Wynton Marsalis
was nominted for Best Improvised Jazz Solo for “Portrait in Seven Shades” with the Jazz at Lincoln Center Orchestra.

Mariss Jansons was nominated for Best Classical Album and Best Orchestral Performance with the Royal Concertgebouw Orchestra for Bruckner: Symphonies Nos. 3 & 4.

Nicholas Phan appears on Stravinsky’s Pulcinella; Symphony in Three Movements; Four Etudes with Pierre Boulez and the Chicago Symphony which was also nominated for Best Orchestra Performance.

The Estonian Nation Symphony Orchestra was nominated with conductor Daniel Reuss, among others, for Martin: Golgotha for Best Choral Performance.

The Cleveland Orchestra was also nominated for Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra)  with Mitsuko Uchida for Mozart: Piano Concertos Nos. 23 & 24.

Best Chamber Music Performance nominees include the Parker Quartet for Ligeti String Quartet’s Nos. 1 &2.

Best Classical Vocal performance nominees include Anne Sofie von Otter with William Christie/Les Arts Florissants for Ombre De Mon Amant-French Baroque Arias.

And the Silk Road Ensemble was nominated for Best Classical Crossover Album for Off the Map.


All of the nominees in each of these categories follows:

Best Improvised Jazz Solo
Solar
Alan Broadbent, soloist
Track from: Live At Giannelli Square: Volume 1

A Change Is Gonna Come
Herbie Hancock, soloist
Track from: The Imagine Project

Body And Soul
Keith Jarrett, soloist
Track from: Jasmine

Lonely Woman
Hank Jones, soloist
Track from: Pleased To Meet You

Van Gogh
Wynton Marsalis, soloist
Track from: Portrait In Seven Shades (Jazz At Lincoln Center Orchestra)


Best Engineered Album, Classical
An Engineer's Award. (Artist names appear in parentheses.)
Daugherty: Metropolis Symphony; Deus Ex Machina
Mark Donahue, John Hill & Dirk Sobotka, engineers (Giancarlo Guerrero &
Nashville Symphony Orchestra)


Have You Ever Been...?
Robert Friedrich, engineer (Turtle Island Quartet, Stefon Harris & Mike
Marshall)

Mackey, Steven: Dreamhouse
David Frost, Tom Lazarus, Steven Mackey & Dirk Sobotka, engineers (Gil Rose,
Rinde Eckert, Catch Electric Guitar Quartet, Synergy Vocals & Boston Modern Orchestra Project)

Porter, Quincy: Complete Viola Works
Leslie Ann Jones, Kory Kruckenberg & David Sabee, engineers (Eliesha Nelson &
John McLaughlin Williams)

Vocabularies
Steve Miller, Allen Sides & Roger Treece, engineers (Bobby McFerrin)

Best Classical Album
Bruckner: Symphonies Nos. 3 & 4
Mariss Jansons, conductor; Everett Porter, producer; Everett Porter, mastering
engineer (Royal Concertgebouw Orchestra)

Daugherty: Metropolis Symphony; Deus Ex Machina
Giancarlo Guerrero, conductor; Blanton Alspaugh, producer; Mark Donahue, John
Hill & Dirk Sobotka, engineers/mixers (Terrence Wilson; Nashville Symphony Orchestra)

Mackey, Steven: Dreamhouse
Gil Rose, conductor; Rinde Eckert; Catch Electric Guitar Quartet; David Frost,
producer; David Frost, Tom Lazarus, Steven Mackey & Dirk Sobotka, engineers/mixers; Silas Brown, mastering engineer (Boston Modern Orchestra Project; Synergy Vocals)

Sacrificium
Giovanni Antonini, conductor; Cecilia Bartoli; Arend Prohmann, producer; Philip
Siney, engineer/mixer (Il Giardino Armonico)

Verdi: Requiem
Riccardo Muti, conductor; Duain Wolfe, chorus master; Christopher Alder,
producer; David Frost, Tom Lazarus & Christopher Willis, engineers/mixers (Ildar Abdrazakov, Olga Borodina, Barbara Frittoli & Mario Zeffiri; Chicago Symphony Orchestra; Chicago Symphony Chorus)

Best Orchestral Performance
Bruckner: Symphonies Nos. 3 & 4
Mariss Jansons, conductor (Royal Concertgebouw Orchestra)


Daugherty: Metropolis Symphony; Deus Ex Machina
Giancarlo Guerrero, conductor (Terrence Wilson; Nashville Symphony)


Mackey, Steven: Dreamhouse
Gil Rose, conductor; Rinde Eckert (Catch Electric Guitar Quartet; Boston Modern
Orchestra Project; Synergy Vocals)

Salieri: Overtures & Stage Music
Thomas Fey, conductor (Mannheimer Mozartorchester)

Stravinsky: Pulcinella; Symphony In Three Movements; Four Études
Pierre Boulez, conductor (Roxana Constantinescu, Kyle Ketelsen & Nicholas Phan;
Chicago Symphony Orchestra)

Best Choral Performance
Bach: Cantatas
Nikolaus Harnoncourt, conductor; Erwin Ortner, chorus master (Bernarda Fink,
Gerald Finley, Christian Gerhaher, Werner Güra, Julia Kleiter, Christine Schäfer, Anton Scharinger & Kurt Streit; Concentus Musicau Wien; Arnold Schoenberg Chor)

Baltic Runes
Paul Hillier, conductor (Estonian Philharmonic Chamber Choir)

Haydn: The Creation
René Jacobs, conductor; Hans-Christoph Rademann, choir director (Julia Kleiter,
Maximilian Schmitt & Johannes Weisser; Freiburger Barockorchester; RIAS Kammerchor)

Martin: Golgotha
Daniel Reuss, conductor (Judith Gauthier, Marianne Beate Kielland, Adrian
Thompson, Mattijs Van De Woerd & Konstantin Wolff; Estonian National Symphony Orchestra; Cappella Amsterdam & Estonian Philharmonic Chamber Choir)


Requiem
Riccardo Muti, conductor; Duain Wolfe, chorus master (Ildar Abdrazakov, Olga
Borodina, Barbara Frittoli & Mario Zeffiri; Chicago Symphony Orchestra; Chicago Symphony Chorus)

Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra)

Daugherty: Deus Ex Machina
Giancarlo Guerrero, conductor; Terrence Wilson (Nashville Symphony)
Track from: Daugherty: Metropolis Symphony


Dorman, Avner: Mandolin Concerto
Andrew Cyr, conductor; Avi Avital (Metropolis Ensemble)
Track from: Dorman, Avner: Mandolin Concerto; Piccolo Concerto; Concerto Grosso; Piano Concerto

Kletzki: Piano Concerto In D Minor, Op. 22
Thomas Sanderling, conductor; Joseph Banowetz (Russian Philharmonic Orchestra)
Track from: Kletzki: Piano Concerto

Mozart: Piano Concertos Nos. 23 & 24
Mitsuko Uchida (The Cleveland Orchestra)


Porter, Quincy: Concerto For Viola & Orchestra
John McLaughlin Williams, conductor; Eliesha Nelson (Northwest Sinfonia)
Track from: Porter, Quincy: Complete Viola Works

Best Chamber Music Performance
Beethoven: Complete Sonatas For Violin & Piano
Isabelle Faust & Alexander Melnikov

Gnattali: Solo & Chamber Works For Guitar
Marc Regnier (Tacy Edwards, Natalia Khoma & Marco Sartor)

Ligeti: String Quartets Nos. 1 & 2
Parker Quartet


Porter, Quincy: Complete Viola Works
Eliesha Nelson & John McLaughlin Williams (Douglas Rioth; Northwest Sinfonia)

Schoenberg: String Quartets Nos. 3 & 4
Fred Sherry String Quartet (Christopher Oldfather & Rolf Schulte)

Best Classical Vocal Performance
Ombre De Mon Amant - French Baroque Arias
Anne Sofie Von Otter (William Christie; Les Arts Florissants)


Sacrificium
Cecilia Bartoli (Giovanni Antonini; Il Giardino Armonico)

Turina: Canto A Sevilla
Lucia Duchonová (Celso Antunes; NDR Radiophilharmonie)

Vivaldi: Opera Arias - Pyrotechnics
Vivica Genaux (Fabio Biondi; Europa Galante)

Wagner: Wesendonck-Lieder
Measha Brueggergosman (Franz Welser-Möst; The Cleveland Orchestra)
Track from: Wagner: Wesendonck-Lieder; Preludes & Overtures

Best Classical Contemporary Composition
Daugherty, Michael: Deus Ex Machina
Michael Daugherty (Giancarlo Guerrero)
Track from: Daugherty: Metropolis Symphony


Henze, Hans Werner: Appassionatamente Plus
Hans Werner Henze (Stefan Soltesz)
Track from: Appassionatamente Plus Lulu-Suite

Lindberg, Magnus: Graffiti
Magnus Lindberg (Sakari Oramo)
Track from: Lindberg: Graffiti; Seht Die Sonne

Pärt, Arvo: Symphony No. 4
Arvo Pärt (Esa-Pekka Salonen)
Track from: Pärt: Symphony No. 4

Shchedrin, Rodion Konstantinovich: The Enchanted Wanderer
Rodion Konstantinovich Shchedrin (Valery Gergiev)
Track from: Shchedrin: The Enchanted Wanderer

Best Classical Crossover Album
Meeting Of The Spirits
Matt Haimovitz (Amaryllis Jarczyk, Jan Jarczyk, John McLaughlin, Dominic
Painchaud, Leanna Rutt & Matt Wilson)

Off The Map
The Silk Road Ensemble


Roots - My Life, My Song
Jessye Norman (Ira Coleman, Steve Johns, Mike Lovatt, Mark Markham & Martin
Williams)

Tin, Christopher: Calling All Dawns
Lucas Richman, conductor (Sussan Deyhim, Lia, Kaori Omura, Dulce Pontes, Jia
Ruhan, Aoi Tada & Frederica von Stade; Anonymous 4 & Soweto Gospel Choir; Royal Philharmonic Orchestra)

Vocabularies
Bobby McFerrin

For more information visit Grammy.com